FORGOT YOUR DETAILS?

LOGO (KURUMSAL KİMLİK)

Nereden başlarız?
Logo, her firma için en dikkat edilmesi gereken unsurlarından biridir. Logo, markanızın yüzüdür ve işinizi ifade eder, firmanız hakkınızda bilgi vermesi gerekir. Logo tasarımınız müşterilerinizin sizi hatırlamasına ve akılında yardımcı olur. Yeni bir logo seçmek sizin için karmaşık bir son olabilir. Renkler, fontlar, şekiller, punto, görsellik gibi pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir.

Bunula ilgili fikriniz yok ise size şık bir logoya (kurumsal kimlik) sahip olmak için:

Pazarın öncüsü mü?
Size işinizi en iyi anlatan unsurları bulunuz (!)
Yaptığınız işi en iyi gösterecek sembolleri bulmaya özen gösteriniz. Markanız bir jaguar kadar hızlı mı? Yoksa içinde olduğunuz pazarın öncüsü müdür? Ya da sadece proaktif ve kurumsal bir duruşu mu? Ekibiniz ile bir araya gelin ve bu sembollerin bir listesini yapınız. Bu ortak çalışmalarının ardından kimliğinizin şablonu hangi özelliği taşıması gerektiğini gösterecektir.

Her koşulda özgün
Logonun kullanılabilir olup olmadığını kontrol ediniz (!)
Kurumsal kimliğinizin tasarımı her koşulda uygun olması çok önemlidir! Logonuzu seçerken, onu kullanacağız tüm ortamları düşünerek, her alanda uyarlı bir şekilde dizayn ediniz. Örn; bir ürününüzün üzerinde nasıl duracağını düşünmelisiniz. Ya da mağazanızın tabelasında onu nasıl taşıyacağını düşününüz. Hatta sosyal medya sayfalarında ya da internet sitenizde logonuzun nasıl görüneceğini not alın. Aslında logonuzun, siyah/beyaz, küçük/büyük olması önemli değil, her koşulda tanınır bir sembol olmalıdır. İyi bir logo tasarlamak için sadece kartınızın üzerinde hoş durması değil, kurumsal bir kimliğiniz görünmelidir. Böylelikle logonuzu pratik bir şekilde entegre edebilirsiniz.

Yorumlara kulak verin
Çevrenizdekilerin fikirlerini de alın (!)
Çevrenizde özgün fikirlerine güvendiğiniz kişilerin yorumlarına kulak vermeniz, size farklı bakış açıları kullanmak için önemli bir rol alır. Hem çalışanlarınıza hem de çevrenizdekilere çeşitli logo tasarım örneklerini gösterin fikirlerini alın ve gerekirse revize edin sonucuna göre seçim yapın. Ancak son kararı veren kişi siz olun. Çünkü; işinizi ve içinde bulunduğunuz sektörü en iyi siz biliyorsunuz ve karar verirken yaptığınız işi sizden daha iyi kimse bilemez.

Kalıcı fikirler üretin
Herkesin yaptığını değil, idealist fikirler üretin (!)
Logo tasarımı zamansız olmalıdır. Bugünün modasına uygun, bugünün renklerine uygun diye bir fikre kapılmayın. Örneğin 'Türkiye İş Bankası'nın logosu zamansızdır. Zamansız demek, yıllar geçtikçe logonun kalitesini kaybetmemesi demektir. 1900'lü yıllarda sahip olduğu logo ile 2015 yılındaki logosu arasında neredeyse hiç farklılık yoktur. Asıl dikkat edilmesi gereken logonuzun özgün olmasıdır. Logonuz özgün ise, uzun yıllar boyunca hep markanızla birlikte hatırlanır.

Bizce;
'' İlk olmak, üstün olmaktan iyidir… ''

Dijital dünyada sizleri diğerlerinden ayıracak tasarımlar üretiyor sade ve kaliteli bir çalışma sunuyoruz.

TOP
WhatsApp chat